BOUDA

PřimdaKalendář

<< březen 2023 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

Plžík s Borůvkou se opět vydaly na cestu, počtěte si jejich příspěvky ...

Po roce zas, přišel ten čas,
kdy do kasy boudy
přispěj s úsměvem zas ...
 
číslo účtu: 651 777 6001/5500
členové T.O. Pravé poledne: 500,-
ostatní kamarádi a kamarádky: 300,-

Odkazy

Bobešovo výlety do hor [›]
Kolibříci [›]
Foto Domažlice [›]
Fotoalbum Picasa [›]
PS Ptáčata Domažlice [›]
Octoginta Octo [›]
Krumlovský vodácký maraton [›]
PingFest [›]


Dachstein

Na dohled ze Šumavy vyčnívá ze skalnaté hradby Alp nepřehlédnutelný zubatý masív zaledněné skupiny vrcholů Dachsteinu. S nejvyšším výstupkem Hoher Dachstein bezprostředně sousedí Mitterspitz (2.926 m n. m.) a Torstein (2.948 m n. m.). Vápencové pohoří Dachstein Gebirge uzavírá jižní část oblasti Salzkammergut. Tato horská oblast je typickou krasovou oblastí prostoupenou nesčetnými labyrinty jeskyň. Podzemní prostory také zajišťují odvodnění všech sedmi dachsteinských ledovců. Na úpatí Dachsteinu se v nadmořské výšce 508 m n .m. rozlévá Hallstattské jezero. Jezero si svůj název převzalo od vyjímečně působivého městečka, které svůj název ponechalo i jistému období pravěké kultury.

Poprvé na vrchol Dachsteinu došel v roce 1832  Peter Gappmayer. Nahoru se vydal přes Gossauský ledovec a vrcholovou pyramidu tak zdolal západním hřebenem. Od té doby se to podařilo ještě několika dalším. Začalo mě zajímat, proč na tento profláklý vrchol chodí taková spousta lidí a rozhodl jsem se prohlédnout si tamní vysokohorskou oblast a kříž na vršku osobně. S návrhem na výlet souhlasili i Honza a Kazi s Máňou. U Honzy je třeba zmínit, že ten celý podnik pojal pouze jako prolog a po zdolání vrcholu se sebral a odjel stopem do Maroka vyzkoušet si svoji fyzickou a zdravotní odolnost.

23.6.1999 psali v novinách, že vyjímečně chladný začátek evropského léta způsobil čerstvou sněhovou nadílku a rakouské alpské průsmyky jsou zaváté. Asfalt na silnicích zakrývá 15 cm vrstva sněhu a na vrcholech sněhu přibylo 30 cm.

2. července jsem už byl v Hallstattu, ale navzdory předchozí dohodě se nám podařilo sejít až druhý den ráno. Počasí, které před týdnem popisovali v novinách, se už dávno zásadně změnilo.

Za podpory krásného počasí brzy vystoupáme z hlubokých lesů mezi skalnaté srázy vápencových kolosů. Náš pochod končí o pouhých 1.700 metrů výše u chaty Simony. Na travnatém place jsme vysypali batohy a užívali si sluníčka a výhledu na Hallstattský ledovec s vrcholem Dachsteinu. Je patrný, že sníh marně odolává náporu slunečních paprsků a rychle se vytrácí. Ráno jsme se sebrali a vyrazili vstříc samotné špičce Dachsteinu. Přitažlivost vrcholu a vlastní představa o optimálním tempu způsobily, že se naše skupina později roztáhla a nakonec až rozdělila na dvě dvojice. Sněhem zakrytý Hallstattský ledovec jsme obcházeli po okraji, čímž jsme se pravděpodobně vyhnuli prasklinám. Celistvost povrchu narušovala pouze jedna trhlina.

Nahoře jsme podél ocelového lana postupovali členitým skalnatým terénem. V samotném závěru byla souvislá skála přerušena dvěma ostrými a vyfoukanými sněhovými hřebínky, které ohraničovaly bezedné srázy jižní stěny Dachsteinu. Po následujícím krátkém traverzu jsme se dostali přímo pod vrchol a poslední úsek jsme zdolávali strmě přímo nahoru. Od kříže jsme se rozhlédli na jih do Vysokých Taur. Pod sebe jsme měli Gossauský jezero s ledovcem. Dosažením kóty 2.996 jsme se octli 2.488 výškových metrů nad hladinou Hallstattskýho jezera.

Při návratu jsme vrcholovou stěnou sestoupily až k ledovci a po překonání okrajový trhliny se klouzali ve sněhovým svahu. Ledovec nám rychle zmizel za zády. Bohužel naprosto zbytečně jsme pořád ještě nebyli pohromadě. Honza svůj podíl na akci rázně ukončil a vydal se směrem k Gibraltaru.

Naše zbývající trojice později v závěru dne na okraji Hallstattu prožila nezvyklý zážitek, kdy jsme byli poctěni pohostinností rodiny Lawrenců, kteří nás pozvali posedět na zahradu. Ještě zajímavější to bylo, když domácí s omluvou odešli pryč a nechali nás ve vlastním baráku samotný. Ráno se situace opakovala a nakonec jsme z domu odcházeli, aniž by někdo z nás za sebou zamkl.

 

O několik let později připravil zkušený organizátor Olda hodnotný podnik, jehož základem bylo prostoupení kilometrové stěny Seewand. Stěnou nad jezerem někdo natáhl ocelové lano a vytvořil tak jednu z nejnáročnějších zajištěných cest vůbec. Cesta končí jen tak v lese. Olda předpokládal nocleh na chatě Simony a další den hodlal využít k výstupu na náročný vrchol Hohez Kreuz. Nejdůležitějším předpokladem pro úspěšný výstup je pěkné počasí. Tento základní požadavek však splněn nebyl. Několik týdnů krásného počasí bylo ukončeno přívalovými dešti rozvodňující řeky.

S Oldou přijeli 9.6.2002 do Hallstattu Radka, Petr a Sváťa. Mě doprovázel Lišák. Nakonec jsme se omezili na nenáročnou procházku do dvoutisícový nadmořský výšky. Při nástupu do zajištěné cesty Seewand se může stát, že v lese potkáte potápěče s ploutvemi. Kousek nad jezerem se v lese nachází krasový vodou zaplavený útvar Kessel, který do svých útrob láká potápěče. Ne všem se však podařilo vyplavat. Změnu programu jsme s Lišákem využili k prohlídce starého solného dolu.

Veškeré moje předpoklady, že zdolání Seewandu se pouze nepatrně poposune, se do dnešního dne nenaplnily a stále se mě nepodařilo na úpatí vápencové stěny vrátit.

 

Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-
Detail [›]
-